Умният трик на коневъдството, който никой не обсъжда

Умният трик на коневъдството, който никой не обсъжда

Умният трик на коневъдството, който никой не обсъжда

Blog Article

В съвременни условия конете се отглеждат предимно със спортна цел – за езда и като помощници за военни или охранителни патрулни операции в горски терени. Използването на коне като животинска тяга е силно ограничено и се извършва само в слабонаселени региони, или миноритарни общества със запазени традиционни етнокултурни схеми на живот, който е свързан с отглеждане и използване на конете, като работна тяга.

НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРОФЕСИЯТА РАБОТНИК В ЖИВОТНОВЪДСТВОТО

Източнобългарският кон е полукръвна порода от универсален тип, получена в резултат на сложно възпроизводително кръстосване на местни, арабски, англо-арабски и полукръвни кобили с полукръвни и чистокръвни английски жребци. Още от началото това кръстосване е било придружавано от задълбочена селекция, в резултат на което се получила порода коне с всестранно развити качества.

Последователно възниква и необходимостта от организи­ране на големи стопанства (конезаводи), в които разплодните животни да бъдат поставяни при контролирани условия на отглеждане и развъждане. С това се слага нов етап от раз­витието на коневъдството в България, който е свързан с те­менната дейност и създаването на конезаводи и племенни стада.

Елитната част от породата се развъжда в конезаводите Кабиюк гр. Шумен и Стефан Караджа гр. Балчик, както и в частни племенни ферми. През последните десетилетия значително са усъвършенствани стопанските и най-вече спортните качества на конете от тази порода.

Редовното почистване на боксовете за коне също допринася за здравето на животните. Това е така, защото чистотата и хигиената по време на транспортиране на коне гарантират, че предаването на патогени се предотвратява във възможно най-голяма степен.

с оглед още по-пълното задоволяване на планинските райони с подходящи за работа коне, а също така потребностите от коне за любителска езда, конен туризъм и детско-юношеските спортни школи. Развъждането на коне от тази порода е съсредоточено в коневъдната ферма в гр. Разлог и в частни стопани в Старозагорски район.

В базата край село Житница, малки и големи посетители могат да направят разходка с кон или да вземат урока по езда под вещото ръководство на опитен треньор. 

Необходими знания и умения – За да ръководи животновъдна ферма и да изпълнява всички Коневъдство основни производствени дейности, техник-животновъдът трябва да може да работи в екип, да осъществява ефективна комуникация с други лица и да поема отговорност за работата си.

Целта е предимно аклиматизиране и създаване на нови хибридни породи с тукашните говеда в бъдещ етап на развитие.

Съвсем различно е коневъдството в България след Осво­бождението. Всички доброкачествени коне, развъждани с цел да бъде снабдявана турската армия, били откарани в Турция, а влиянието на жребците от този тип върху масовото коневъд-ство преди това е било твърде ограничено. Новите социални, икономически и политически условия наложили внос на коне от различни породи, с по-добри качества, предимно от Евро­па.

Редовното почистване в коневъдството спомага за благосъстоянието и здравето на всички коне във фермата. Колкото по-чисти са конюшнята, падокът и всички други части на двора, толкова по-малко вероятно е те да бъдат местообитание за вируси, бактерии и паразити.

Трудности и предизвикателства в тази професия – Част от работното време на техник- животновъда протича на открито при разнообразни климатични условия, свързани с вариране на температурите, влажността и др.

Арабските коне са най-старата културна порода в света, която пряко или косвено е взела участие в създаването на всички културни породи коне от ездови и ездово-впрегатен тип. Отличават се с елегантни форми и изключителна работоспособност.

Report this page